mrtvé moře
v Česku

objednávky 732 205 669

Principy a praxe transdermální terapie (dle dr. Sircuse)

cropped-s4

Transdermální terapie přináší léky na přesné místo poranění, či  bolesti. Transdermální terapie je ideální pro léčbu bolesti, stejně jako sportovní a dětské lékařství. Ve skutečnosti je to jeden z nejlepších způsobů, jak rychle a efektivně podat lék. Transdermální způsoby dodávání jsou již široce používány, neboť umožňují absorpci léku přímo přes kůži. Gely, emulze, krémy, spreje apod. se snadno používají a jsou účinné v tom,  že lék jde do krevního oběhu rychle (nedojde ke zdržení při průchodu trávicí soustavou). Tradiční způsoby podávání léku, jako jsou tablety nebo kapsle  jsou  mnohem méně účinné vzhledem k působení  žaludečních  kyseliny a trávicích enzymů, než se nakonec dostanou do krevního oběhu. Vynechání žaludku a jater znamená, že  mnohem větší procento účinné látky jde přímo do krevního řečiště, kde je ho potřeba. V mnoha případech se  transdermální  aplikace používá, aby nedocházelo k projevu vedlejších účinků, jako je žaludeční nevolnost, nebo ospalost.  Plný potenciál  transdermální terapie nebyl dosud  moderní (západní) medicínou prozkoumán,  ačkoli  byla praktikována po tisíce let v mnoha druzích medicíny po celém světě.

Transdermální terapie nás vrací k lékařským základům, zpět na látky, které nelze patentovat, a nemohou být prodávány za přemrštěnou cenu. Lidé, kteří žijí v blízkosti moře, kde je voda čistá a teplá (ne příliš mnoho z nás) mají výhodu, protože mají přístup k bezplatnému  a docela silnému transdermálnímu  lékařskému ošetření na břehu moře. Mrtvé moře má nejvyšší koncentraci hořčíku.
Transdermální terapie hořčík zejména nabízí vzrušující průlom ve sportovní medicíně. Snižuje bolest a zánět, zatímco podporuje rychlejší regeneraci tkání. Lokální aplikace chloridu hořečnatého (ve vodě Mrtvého moře 52%) zvyšuje pružnost, která pomáhá vyhnout se zranění. To také zvyšuje sílu a vytrvalost. Transdermální  terapie hořčíkem  je přínosem pro sportovce, trenéry a lékaře, kteří praktikují sportovní medicínu.
S léčbou pomocí transdermální terapie můžeme řešit systémové nutriční nedostatky – působí na zlepšení imunity, hormonální a nervový systém, chrání buňky před oxidačním poškozením, otvírá propustnost  buněčné stěny, snižují riziko rakoviny …
Lidská kůže je jako pevně tkaná látka, zdánlivě nepropustná, ale porézní na mikroskopické úrovni. Prostřednictvím svých milionů malých otvorů tělo vyplavuje pot,  ale i  absorbuje některé látky aplikované na kůži. Koncentrace aplikované dávky, plocha povrchu těla  a uplynulá doba jsou hlavní faktory, které ovlivňují absorpci. Jak se zvyšuje koncentrace léčiva (Mrtvé moře má nejvyšší koncentraci solí), celková částka látky vstřebávaná do pokožky se  zvyšuje. Zvýšení povrchu  aplikované dávky také zvyšuje penetraci (pronikání do organismu).Pronikání dochází v průběhu času. Čím delší je látka na kůži, tím větší je pravděpodobnost pro další pronikání.
Asi po 30 minutách expozice v infračervené sauně se cévy kůže dilatují (roztáhnou), aby umožnily větší průtok krve k povrchu těla pro podporu procesu chlazení. Miliony potních žláz jsou naplněny tekutinou z krve. Na druhou stranu se vyprázdní na povrch pokožky velké množství toxinů, včetně toxických kyselin a těžkých kovů ( zejména rtuti). Následná lázeň v „Mrtvém moři“ je tak mnohem účinnější.
Pro zvýšení účinnosti hořčíkové koupele je dobré přidat jod a vitamín D.